Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi

Pomiar ciśnienia krwi może pomóc w rozpoznaniu nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze w swojej podstępności można porównać do wirusowego zapalenia wątroby typu C. Obie choroby co roku pochłaniają wiele ofiar śmiertelnych. Podwyższone ciśnienie krwi często trudno jest zauważyć od razu, choroba rozwija się stopniowo i niezauważalnie, ale jej skutki mogą być wyniszczające i nieodwracalne. Dlaczego wzrasta ciśnienie krwi, przyczyny nadciśnienia – to pytania wymagające dokładnych badań. Bez należytego zwrócenia uwagi na przyczyny trudno jest znaleźć właściwy sposób rozwiązania problemu.


Przyczyny fizjologiczne

Dlaczego wzrasta ciśnienie krwi? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Ale możemy z całą pewnością powiedzieć, że nadciśnienie może być pierwotne (niezbędne) i wtórne. Czasami rozróżnienie tych dwóch podtypów jest trudne, wymaga to pełnego badania diagnostycznego.

Nadciśnienie pierwotne to wzrost ciśnienia związany ze stanem patologicznym układu naczyniowego. Jest to spowodowane pewnymi czynnikami lub ich kombinacją. Ale mogą tylko zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby, ale nie powodują jej bezpośrednio. Ten:

 • starzenie się organizmu;
 • obecność choroby u bliskich krewnych;
 • kompletność;
 • brak aktywności fizycznej;
 • złe odżywianie;
 • nadużywanie wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych;
 • przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety;
 • zła ekologia;
 • nadmierna aktywność fizyczna;
 • pogoda.

Ciśnienie krwi może wzrosnąć wraz ze starzeniem się organizmu. Związane z wiekiem zmiany w naczyniach krwionośnych obejmują pogrubienie ich ścian, utratę elastyczności i zwężenie światła między ścianami. Z tego samego powodu naczynia krwionośne mogą stać się cienkie i łamliwe. Gromadzą się w nich sole wapnia i lipidy, warstwa mięśniowa zanika, a produkcja kolagenu maleje.

Dziedziczna predyspozycja jest częstą przyczyną utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi.

Wielu pacjentów z nadciśnieniem ma bliskich krewnych z podobnymi problemami. Ale choroba występuje tylko w przypadku połączenia innych szkodliwych czynników. Jeśli dana osoba prowadzi zdrowy tryb życia i zwraca uwagę na siebie i swoje zdrowie, nie boi się nadciśnienia, nawet przy słabej dziedziczności.

Osoby z nadwagą często mają wysokie ciśnienie krwi. Aby dostarczyć krew do powiększonych tkanek organizmu, serce musi pracować ciężej, w odpowiedzi na to naczynia stale się zwężają i wzrasta ciśnienie. Ponadto złogi tłuszczu uciskają ściany naczyń, zwężając kanały przepływu krwi, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.

Nadwaga jest ściśle powiązana z kolejnym negatywnym czynnikiem dla naczyń krwionośnych – brakiem aktywności fizycznej. Osoby z nadwagą są mało aktywne i odwrotnie, brak umiarkowanej aktywności fizycznej prowadzi do otyłości.

Kiedy człowiek mało się porusza, krew słabo krąży i zatrzymuje się w poszczególnych narządach, a inne części ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Nierównomierne rozmieszczenie krwi w organizmie prowadzi do deformacji naczyń krwionośnych, tracą one zdolność do samoregulacji, napięcie ścian słabnie, a nacisk na nie zaczyna wzrastać.

Odżywianie odgrywa ogromną rolę w rozwoju utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi. Czego nie powinieneś jeść, jeśli masz nadciśnienie (lub należy je znacznie ograniczyć):

 • Wyroby cukiernicze, słodycze, wypieki zawierają dużo cukru i tłuszczu.
 • Tłuste mięsa, kiełbasy, mięso mielone, smalec, tłusty rosół, narządy wewnętrzne.
 • Produkty na bazie ziaren kakaowca (czekolada, cukierki, kremy, pasty).
 • Sól i produkty zawierające ją w dużych ilościach; zatrzymuje płyn we krwi, zwiększając jego ilość, co podnosi ciśnienie krwi, pobudza układ nerwowy i zaczyna wytwarzać się adrenalina, która zwęża naczynia krwionośne.
 • Wędliny, konserwy, ostre przyprawy, przyprawy, ich działanie jest podobne do działania soli.

Napoje, które nie są zalecane:

 • Kawa;
 • kakao;
 • zawierające alkohol (piwo, wina wzmocnione);
 • napoje gazowane i energetyczne;
 • mocna herbata.

Napoje te stymulują układ nerwowy, co sprzyja uwalnianiu adrenaliny i zwężaniu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, wzrostowi ciśnienia krwi.

Alkohol i nikotyna wpływają na układ krążenia. Są to najczęstsze przyczyny wysokiego ciśnienia krwi u mężczyzn. Czynniki te pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, hamując procesy hamowania w organizmie, co prowadzi do częstych i ostrych skurczów ścian naczyń krwionośnych (zwężają się lub rozszerzają) i zwiększa się liczba skurczów serca. Ciśnienie zaczyna „skakać", możliwe są kryzysy nadciśnieniowe.

Toksyny zawarte w nikotynie niszczą wewnętrzną wyściółkę naczyń krwionośnych (stają się cienkie i łamliwe), tworząc sprzyjające warunki do odkładania się płytek cholesterolowych.

Wysokie ciśnienie krwi występuje podczas stosowania określonej grupy leków, które mają tego rodzaju skutki uboczne. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych i leków przeciwzapalnych z grupy niesteroidowych i glikokortykosteroidów.

Zła ekologia to zanieczyszczone powietrze i woda, owoce i warzywa nasycone szkodliwymi substancjami. Toksyny mogą przedostać się do organizmu nawet z zabawek dla dzieci. Czynnik ten jest kolejnym powodem zwiększonego ciśnienia.

Kadm jest toksycznym mikroelementem, przedostającym się ze środowiska do narządów człowieka, wraz ze swoimi związkami stwarza zagrożenie dla zdrowia. Powinien występować w małych dawkach, jednak znaczne przekroczenie dopuszczalnego limitu może spowodować ciężkie zatrucie i śmierć. Pierwiastek gromadzi się w organizmie i wywołuje rozwój różnych chorób, w tym nadciśnienia.

Bifenyl jest środkiem konserwującym żywność (E230), który może powodować raka; toksyny w jego składzie mogą mieć niekorzystny wpływ na nerki, wątrobę, serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy, stąd rozwój nadciśnienia. Produkowany jest z przetworzonych produktów naftowych. Bifenylu nie można znaleźć w krajowych produktach spożywczych, ponieważ jego stosowanie jest zabronione.

Jednak importowane zagraniczne owoce i warzywa są poddawane działaniu takich konserwantów, aby zapewnić ich bezpieczeństwo podczas długotrwałego transportu. W niektórych krajach europejskich dopuszczalne jest dodawanie do produktów zmniejszonej dawki tej substancji, dlatego należy zwracać uwagę na skład wskazany na opakowaniu importowanego jogurtu lub smarowidła.

Fungicydy to substancje, które dostają się do organizmu podczas jedzenia owoców i warzyw, które są poddawane zabiegom w celu zwalczania szkodników lub z zatrutej wody. Gromadząc się w organizmie, grzybobójcze i inne podobne pestycydy zatruwają go. Jednym z objawów takiego zatrucia może być wysokie ciśnienie krwi.

Ftalany to związki chemiczne dodawane do gumowych zabawek dla dzieci, smoczków, kosmetyków, materiałów opakowaniowych, plastikowych okien itp. Fabryki produkujące ftalany zatruwają okolicę szkodliwymi emisjami. Powietrze, woda i pokarmy roślinne zanieczyszczone ftalanami dostają się do organizmu człowieka i powodują różne choroby, m. in. nadciśnienie.

Nadmierna aktywność fizyczna znacznie zwiększa liczbę skurczów serca, co prowadzi do ciągłego napięcia ścian naczyń (stają się gęstsze i mniej elastyczne), powodując zmiany dystroficzne w mięśniu sercowym. Wysokie ciśnienie krwi jest częstym problemem sportowców, którzy ciężko trenują przed zawodami.

Wśród innych czynników nie najmniej istotny jest wpływ pogody na wzrost wskazań na tonometrze. Wysokie ciśnienie atmosferyczne u pacjentów z nadciśnieniem powoduje ataki zwiększonego ciśnienia i może gwałtownie rosnąć z przerwami, co jest obarczone kryzysami nadciśnieniowymi. Pojawienie się antycyklonu (jego nadejście poprzedzone jest wzrostem ciśnienia atmosferycznego) szczególnie dotyka osoby starsze, cierpiące na choroby układu krążenia.

Ponadto podwyższona wilgotność powietrza przy jednoczesnym wzroście jego temperatury jest nie mniej niebezpieczna dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Ciepło przyczynia się do odwodnienia i zagęszczenia krwi, co prowadzi do ataków nadciśnienia.

Ostre zimno i wysoka wilgotność prowadzą do hipotermii, a aby zatrzymać ciepło, organizm ogranicza przekazywanie ciepła poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, co skutkuje długotrwałym skurczem naczyń. W rezultacie może wzrosnąć ciśnienie krwi.

Przyczyny psychologiczne

Tonometr – urządzenie służące do pomiaru ciśnienia krwi

Do tego rodzaju przyczyn wewnętrznych zalicza się:

 • nerwice różnego pochodzenia;
 • Emocjonalna niestabilność;
 • poważny stres psychiczny;
 • stresujące sytuacje;
 • stany depresyjne;
 • uraz psychiczny;
 • szok emocjonalny (szok).

Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do nadciśnienia tętniczego są problemy psychiczne. Co powoduje wzrost ciśnienia krwi w tym przypadku? Napięcie w układzie nerwowym, któremu towarzyszą silne emocje, ukryte doświadczenia i ciągły stres, prowadzi do produkcji adrenaliny. Hormon ten zwęża naczynia krwionośne i zwiększa ciśnienie krwi. Jeśli dana osoba stale znajduje się w stanie psychologicznego konfliktu ze sobą lub otaczającym ją światem, nadciśnienie staje się jego wiernym towarzyszem.

Zbiorowy obraz osoby z nadciśnieniem może zawierać następujące cechy:

 • Za bardzo przejmuje się opinią innych na swój temat.
 • Zwykle jest to pracoholik.
 • Lubi kontrolować wszystkich i wszystko, łącznie z sobą.
 • Niepewny.
 • Nie ufa nikomu.
 • Skryty, powściągliwy, trzyma wszystko dla siebie.
 • Żyje z poczuciem winy.
 • Charakteryzuje go złość, drażliwość, złość, drażliwość.
 • Nieustannie stara się być na czele, pragnie samoafirmacji i jest wobec siebie zbyt wymagający.
 • Ciągle czeka na zagrożenie, łapacz, zawsze w pogotowiu, w napięciu w oczekiwaniu na kłopoty.

Jest to jedynie przybliżony portret osoby cierpiącej na nadciśnienie, może ona posiadać tylko niektóre z wymienionych cech. Najważniejsze, że pilnie potrzebuje pomocy psychoterapeuty.

Bezpośrednie (bezpośrednie) przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi:

 1. Stwardnienie naczyń krwionośnych, utrata elastyczności ich ścian.
 2. Zwiększona lepkość (gęstość) krwi.
 3. Rozrzedzenie, kruchość naczyń krwionośnych.
 4. Zwężenie światła ścian naczyń krwionośnych. Może być spowodowane reakcją organizmu na jakiekolwiek czynniki drażniące. Lub naczynia mogą być zwężone w spokojnym stanie z powodu obecności złogów soli wapnia, płytek cholesterolowych i skrzepów krwi.
 5. Zwiększenie objętości krwi.

Wszystkie te przyczyny mogą być spowodowane przez jeden lub więcej czynników opisanych powyżej.

Diagnostyka różnicowa

Nadciśnienie może powodować bóle głowy

Dlaczego ciśnienie krwi wzrasta w sytuacji równoległego rozwoju innych patologii? Może to być oznaką ukrytej choroby narządów i układów wewnętrznych, na przykład:

 • Wrodzone lub nabyte patologie serca i naczyń krwionośnych (choroby serca, uszkodzenie aorty, niewydolność serca).
 • Choroby układu moczowego (przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, nowotwór nerki, wrodzone cechy patologiczne, gruźlica nerek, torbielowatość nerek).
 • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego (problemy z nadnerczami, tarczycą, akromegalia).
 • Choroby układu nerwowego.
 • Uszkodzenie mózgu (obecność zapalenia mózgu, guza mózgu, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia śródczaszkowego, urazu).
 • Choroby układu mięśniowo-szkieletowego (urazy pleców, problemy z górnym odcinkiem kręgosłupa, osteochondroza szyjna).

Objawy nadciśnienia wtórnego są takie same jak nadciśnienia pierwotnego. Jednocześnie istnieją pewne cechy manifestacji wysokiego ciśnienia krwi, w zależności od choroby podstawowej. W patologiach mózgu nadciśnienie objawia się tachykardią, poceniem, drgawkami i silnymi bólami głowy. Jeśli zajęte są nerki, objawami nadciśnienia będą: problemy z oddawaniem moczu (ból, pieczenie, częste parcie na mocz przy minimalnej ilości wydalanego moczu), obrzęk kończyn i twarzy. Zaburzenia endokrynologiczne w połączeniu z nadciśnieniem mogą powodować szczególną nadwagę: pełnia rozciąga się na ciało i twarz, ale kończyny się nie zmieniają.

Choroby nerek powodują pojawienie się nadciśnienia wtórnego

Nadciśnienie wtórne różni się od nadciśnienia pierwotnego:

 • Osoba często doświadcza ataków paniki (kryzysów współczulno-adrenalinowych).
 • Często może wystąpić we wczesnym wieku lub w starszym wieku (przed 20. rokiem życia i później niż 60. rok życia).
 • Choroba ma nagły początek i szybki postęp.
 • Ciśnienie krwi słabo spada, a konwencjonalne leki na nadciśnienie często nie pomagają.
 • Poziomy ciśnienia są niezmiennie wysokie i osiągają wartości maksymalne.

Aby leczyć nadciśnienie wtórne, należy najpierw wyleczyć chorobę podstawową.

Nadciśnienie tętnicze u młodzieży

Dojrzewanie to jeden z trudniejszych okresów w życiu. Ciało zostaje odbudowane, narządy i układy ulegają zmianie, a na poziomie hormonalnym następuje zaburzenie. Układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy i pobudliwy, gwałtownie reaguje na wszelkie czynniki drażniące. Wielu chłopców i dziewcząt zaczyna próbować alkoholu, narkotyków i papierosów. Każdy z tych czynników może powodować u nastolatków wysokie ciśnienie krwi, a nawet kryzys nadciśnieniowy.

Ponadto można wymienić następujące przyczyny stabilnego wysokiego ciśnienia krwi u młodzieży:

 • Choroby narządów wewnętrznych.
 • Otyłość.
 • Brak aktywności fizycznej.
 • Czynnik dziedziczny.
 • Niekorzystna sytuacja w rodzinie lub szkole (czynnik psychologiczny).
 • Zwiększony stres psychiczny.
 • Przemęczenie fizyczne podczas zajęć w sekcjach sportowych.
 • Zaburzenia oddychania podczas snu (bezdech nocny – krótkotrwałe ustanie oddychania podczas snu), któremu towarzyszy chrapanie.

Objawy nadciśnienia u nastolatków praktycznie nie różnią się od zwykłego nadciśnienia. Są to następujące objawy: bóle głowy, osłabienie, nudności, drażliwość, zawroty głowy. Do objawów zaliczają się także częste krwawienia z nosa, nadmierna nieśmiałość, nagłe wahania nastroju, zwiększone zmęczenie i brak koordynacji. Wszystkie te objawy są często postrzegane przez rodziców jako specyficzne zjawisko okresu dojrzewania, dlatego tylko regularny pomiar ciśnienia krwi za pomocą tonometru może z całą pewnością zdiagnozować nadciśnienie u nastolatków.

Zazwyczaj nadciśnienie tętnicze ma charakter przejściowy, a choroba kończy się samoistnie wraz z końcem okresu dojrzewania, tak samo nagle, jak się pojawiła.

Ale w przyszłości nadal konieczne jest monitorowanie ciśnienia krwi, aby pod wpływem sprzyjających czynników nadciśnienie u nastolatków nie utrwaliło się w postaci przewlekłej.

Co decyduje o wzroście ciśnienia krwi? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, jednak zawsze należy pamiętać, że wszelkie choroby ciała zaczynają się przede wszystkim od chorób ducha. Zdrowe podejście psychologiczne do postrzegania otaczającej rzeczywistości, umiejętność wytrzymywania stresu, umiejętność panowania nad emocjami – to wszystko jest nie mniej ważne niż utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Zdrowy tryb życia jest najlepszą profilaktyką wszelkich chorób.